Czy aplikacje mobilne są potrzebne? Oczywiście, że tak. Dowód każdy z nas może znaleźć w swoim smartfonie. Szacuje się, że każda osoba posiada ok. dwudziestu aplikacji mobilnych, które dedykowane są do bankowości, do pisania dokumentów tekstowych, a także do rozrywki. Decydując się na stworzenie takiej aplikacji mobilnej, należy zapoznać się z tematem skalowalności. Dlaczego?

Skalowanie aplikacji, bo apka ma być miejscem dla wszystkich

Po to, aby mieć pewność, że każda osoba znajdzie „w środku”, w aplikacji mobilnej, miejsce dla siebie. Bez względu na to, czy na początku aplikacja będzie miała tylko pięciu użytkowników, czy też tylko dziesięć tysięcy – każdy będzie mógł z tego miejsca korzystać, ciesząc się pełną funkcjonalnością, a także płynnością.

Co jest bowiem ważne, to fakt, aby była zapewniona ciągła płynność użytkowania takiej aplikacji mobilnej. Jest bowiem wiele takich osób, które zapomina o temacie skalowalności. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników, aplikacja zaczyna się zachowywać coraz gorzej, powodując obniżenie zadowolenia u użytkowników.

Czy jest już znane znaczenie skalowalności? Jest ono ogromne. Tematu w żaden sposób nie można zbagatelizować, jeżeli ktoś chce być pewny tego, że użytkownicy bez żadnych problemów, z danej aplikacji mobilnej, będą mogli korzystać.

Co jeszcze warto zaznaczyć, to skalowanie aplikacji mobilnych jest procesem, który powinien zostać obmyślany, jeszcze na etapie planowania owego produktu.

Jeśli chodzi o skalowanie aplikacji, to do wyboru jest obecnie

  • skalowanie w pionie – vertical scaling,
  • skalowanie w poziomie – horizontal scaling.

Każda z tych opcji ma zalety i wady, które zawsze powinny zostać rozsądzone zgodnie z potrzebami użytkowników.