W dzisiejszych czasach nowinki technologiczne cieszą się ogromnym uznaniem na rynku. Chętnie sięgamy po gadżety do laptopów i komputerów, które ułatwiają codzienne czynności. Proces wyboru baterii do laptopa nie jest łatwym zadaniem. Musimy pamiętać o ważnych parametrach, takich jak napięcie, pojemność i oryginalne oznaczenia.

Akumulator trzeba dopasować do danego sprzętu. Jak wybrać baterię do laptopa? Jakie kwestie są najważniejsze?

Model baterii do laptopa

Pierwsza kwestia to oznaczenie baterii. Znajduje się ono na samym akumulatorze. Aby poznać te dane, wystarczy wyjąć baterię z laptopa i sprawdzić znamionową baterię. Obok znajdziemy informacje o indywidualnym kodzie baterii i kraju produkcji. Wiele zależy od producenta, który wybiera różne konfiguracje liter i cyfr.

Napięcie baterii w laptopie

Kolejnym ważnym parametrem jest napięcie baterii. Producenci zazwyczaj stawiają na napięcie 10,8V i 14,4V. Wartość napięcia jest związana z ilością użytych ogniw w akumulatorze. Niekiedy producenci stawiają na wyższe wartości, dlatego trzeba zapoznać się ze specyfikacją. Wartość napięcia sprawdzimy tak samo jak model. Informacje znajdują się na znamionowej naklejce.

Pojemność baterii w laptopie

Podczas doboru nie możemy pomijać pojemności baterii. Jest ona wyrażona w dwóch jednostkach – mAh lub Wh. Ta pierwsza wartość wskazuje na określenie pojemności ogniw. Wh z kolei określa czas pracy, jakiego możemy się spodziewać po baterii. Im wyższe wartości, tym dłuższy czas pracy urządzenia uzyskamy.

Zmiana baterii w laptopie nie musi być skomplikowana. Jeśli będziemy pamiętać o ważnych parametrach, zakup przebiegnie sprawnie.